İstanbul Ticaret Borsası

               

 • BAŞARI HİKAYELERİ
 • CİCİ ÇİKOLATA
Başvuru Yapan: Gerçek Kişi

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gereğini arz ederim.


T.C. Kimlik No (*)

:     


Ad Soyad (*)

:     


E-Posta (*)

:     


Telefon (*)

:     


Faks (*)

:     


Geri Dönüş Tercihiniz

:    


Adres (*)

:     İstenilen Bilgi / Belge (*)

:     


(*) Zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir.

Başvuru Yapan: Tüzel Kişi

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gereğini arz ederim.


T.C. Kimlik No (*)

:     


Ad Soyad (*)

:     


E-Posta (*)

:     


Telefon (*)

:     


Faks (*)

:     


Geri Dönüş Tercihiniz

:    


Adres (*)

:     İstenilen Bilgi / Belge (*)

:     


(*) Zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir.

  Cici Çikolata

  1927 yılında İstanbul’da kuruldu. 2010-2012 döneminde satış gelirlerini %1856 arttırdı. Şirket, 500 kişiye istihdam olanağı sağladı.

   

  2010 yılında kapısına kilit vurmuşken Elvan Grubu bünyesine dahil olan Cici Çikolata, Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 100 şirketi listesinde 3. sıraya yerleşmiş ve istikrarlı yatırımlarıyla bu başarısını devam ettirmiştir. 1927’de kurulan, 2010 yılında kapısına kilit vurmuşken Elvan Grubu bünyesine dahil olan Cici Çikolata adeta yeniden doğmuş, sıfırdan 750 kişilik istihdam sayısına ulaşarak son teknolojiyle yeni kategorilerde piyasaya girerek ihracatçı firma statüsü kazanmıştır.

   

   

   

  Resmi kuruluş tarihi 1952 olan ve ufak bir imalathaneden bugün 150 milyon dolarlık bir  ciroyla (2012) faaliyet gösteren lider bir kuruluşa dönüşen Elvan Grup, Candy Industry tarafından hazırlanan ve Dünyanın En İyi Şekerleme Firmaları’nı sıralayan “Global 100” listesine girmiş, İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB) verilerine göre sektörün ihracatında ikinciliğe yükselmiş bir şirkettir. Sektörün AR-GE Merkezi Belgesi’ne sahip ilk şirketi ve Turquality marka destekli olan Elvan Grup ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi ile gıda sektöründeki ilk  işbirliğini imzalamıştır. Yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlayan Elvan Grubu, 2023 yılında 1 milyar dolar ihracat  cirosu hedeflemektedir. Bünyesinde yer aldığı Elvan Grup’un başarısındaki payı büyük olan Cici Çikolata’ya göre;  başarı tesadüf değil, bir sonuçtur. Cici Çikolata’nın başarısının altında yatan bir başka sebep de olumlu ekonomik  koşullarda temkinini kriz koşullarında ise iyimserliğini korumasıdır. Duygusal istikrar olarak tanımladıkları bu  yaklaşım, Cici Çikolata’nın genel istikrarına katkı sağlamakta ve öz sermayesini güçlendirmesine yardımcı olmaktadır. Kriz dönemlerinde rakipleri küçülürken, Cici istikrarlı yapısı ve özsermayesiyle yüksek büyüme oranlarını  koruyabilmektedir. Hem Elvan Grup, hem de Cici Çikolata özsermaye temelli büyüme ile bir model oluşturduklarına, küresel kriz sonrasında dış kaynaklara erişimde yaşanan sıkıntıların bu modeli doğruladıklarına inanmaktadırlar. 62 yıldır sadece öz kaynakları ile 130 ülkeye ihracat yapan bir yapıya kavuşan Elvan Grup’un deneyimi, Cici’nin de kısa sürede sıçrama yapmasına olanak vermiştir.

   

  CEO Hidayet Kadiroğlu

   

  1974 yılında dünyaya gelmiştir. Bir aile şirketi olan Elvan Grup’ta 3. kuşağı temsil eden Kadiroğlu, iş hayatına 15-16 yaşlarındayken atılmıştır. 1990’larda Sovyet Rusya’nın dağılmasının ardından gelen talep üzerine firma ihracata yönelince bu süreçte aktif olarak rol almıştır. Elvan Grubu’na ihracatçı bir kimlik kazandırma sürecini bizzat inşa etmiştir. Hem ihracat, hem de üretim konusundaki deneyimini sektörün hizmetine sunan Kadiroğlu, İstanbul İhracattı Birlikleri’nde (İİB) Başkan Vekilliği ve kendi alanında bir ilk olan Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (GİOSB) başkanıdır. İlk etabı 2000 dönüm olacak GİOSB’de buraya çikolata, şekerleme, cips üretecek 68 fabrika yapılacaktır. Hobi olarak zeytin yetiştiren Kadiroğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

   

   

Etkinlik Takvimi
İstek, öneri, memnuniyet ve şikayetlerinizi belirtiniz.
 
       
Sektörel Sorun ve Çözüm Önerileri
       Dijital Tarım Pazarı'na (DİTAP) nasıl üye olunur?