İstanbul Ticaret Borsası

               

 • HABERLER
 • BAŞKAN ALİ KOPUZ'DAN 1. ÇEYREK BÜYÜME DEĞERLENDİRMESİ
Başvuru Yapan: Gerçek Kişi

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gereğini arz ederim.


T.C. Kimlik No (*)

:     


Ad Soyad (*)

:     


E-Posta (*)

:     


Telefon (*)

:     


Faks (*)

:     


Geri Dönüş Tercihiniz

:    


Adres (*)

:     İstenilen Bilgi / Belge (*)

:     


(*) Zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir.

Başvuru Yapan: Tüzel Kişi

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gereğini arz ederim.


T.C. Kimlik No (*)

:     


Ad Soyad (*)

:     


E-Posta (*)

:     


Telefon (*)

:     


Faks (*)

:     


Geri Dönüş Tercihiniz

:    


Adres (*)

:     İstenilen Bilgi / Belge (*)

:     


(*) Zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir.  BAŞKAN ALİ KOPUZ'DAN 1. ÇEYREK BÜYÜME DEĞERLENDİRMESİ
  (31.05.2024 . 13:19:46) (Okuma: 148)

  İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz’dan 2024 yılı 1. çeyrek GSYH büyüme oranı değerlendirmesi; “Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı 2024 yılı 1. çeyrek GSYH verilerine göre Türkiye ekonomisi 2024 yılı ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 5,7 büyüme elde etmiştir.

  Türkiye ekonomisi, zorlu küresel koşullar ve yatırım iştahındaki zayıflamaya rağmen elde edilen beklentilerin üzerindeki bu büyüme ile orta vadeli yüzde 4 hedefine uygun şekilde yoluna devam ediyor.

  Büyümenin dağılımına sektörel olarak baktığımızda inşaat yüzde 11,1, sanayi yüzde 4,9, tarım yüzde 4,6, hizmet sektörü yüzde 4,3 ile büyümeye katkı veren alanlar olmuştur. Tüketim harcamaları geçtiğimiz yılın tamamına oranla görece azalsa da birinci çeyrekte de yüzde 7,3 ile güçlü kalmaya devam etmiştir. Diğer taraftan, özellikle üçüncü çeyrekten itibaren iç tüketimde zayıflamayla birlikte büyüme hızında bir dengelenme sürecini yaşayabiliriz. Nitekim küresel büyüme tahminleri dünya ekonomisinde 2024’un tamamında 20 yıllık ortalamanın altında bir büyümeyi işaret ediyor. Bu süreçte, önemli olan makul büyümeyle yetinip, enflasyon ve cari açığın düşürülmesini sağlamak olmalıdır. Fiyat istikrarı sağlandıktan sonra Türkiye ekonomisi, rüzgârı da arkasına alarak üretmeye, nitelikli yatırım, istihdam, katma değerli üretim ve ihracat ekseninde büyümeye devam edecek kabiliyettedir.

  Tarım sektöründeki yüzde 4,6 büyüme oranı, geçtiğimiz yılın aynı döneminde yaşanan deprem felaketinin ardından umut vericidir. Bununla birlikte, gıda güvenliğinin ve kırsal kalkınmanın temeli olan tarım sektörünü geliştirmek ve tarımsal üretimi planlanarak sürdürülebilir kılmak her zamankinden daha fazla önemi haizdir.”

   

Etkinlik Takvimi

Galeri

İstek, öneri, memnuniyet ve şikayetlerinizi belirtiniz.
 
       
Sektörel Sorun ve Çözüm Önerileri
       Dijital Tarım Pazarı'na (DİTAP) nasıl üye olunur?